Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Oddział Okręgowy Szczecińsko-Koszaliński

Koszalin

Rok Norwida – Wykład dr. Piotra Chrzczonowicza oraz…

„W roku 2021 upływa 200 lat od urodzenia Cypriana Kamila Norwida. Przyszedł on na świat 24 września 1821 r. na Mazowszu, w Laskowie-Głuchach koło Radzymina. Był poetą, dramatopisarzem, prozaikiem, artystą sztuk pięknych i myślicielem. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, opuszczony i zapomniany. Większą część życia spędził na emigracji, podróżując po Niemczech, Włoszech, Belgii, Anglii i Stanach Zjednoczonych, by ostatecznie osiąść w stolicy Francji” – czytamy w Uchwale Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

W ramach koszalińskich Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyło się spotkanie zatytułowane „Cyprian Kamil Norwid – Jego obecność  w nauczaniu Jana Pawła II i we współczesnej kulturze polskiej”, podczas którego wykład na powyższy temat wygłosił dr Piotr Chrzczonowicz.

Oprócz wykładu i recytacji wierszy wielkiego poety, wysłuchaliśmy utworów Fryderyka Chopina: Nokturn h-dur op.32 nr 1, Polonez a-dur op. 40 nr 1, Preludium e-moll op.28 nr 4 i fr. Sonata b-moll op. 28 nr 4 w wykonaniu Marka Bohuszewicza.