Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Oddział Okręgowy Szczecińsko-Koszaliński

Aktualności Gryfice

Relikwie bł. Rodziny Ulmów w Gryficach

Relikwie bł. Rodziny Ulmów w Gryficach

We wtorkowe popołudnie 9 stycznia 2024 r., nasze miasto, nawiedziły relikwie bł. Rodziny Ulmów. Uroczystość odbyła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach (ul. Górska). Był to kolejny przystanek w ogólnopolskiej peregrynacji relikwii rodziny, która we wrześniu została wyniesiona na ołtarze, jako przykład ofiarnego życia i miłości wobec bliźnich.

Peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów rozpoczęła się dwa tygodnie po beatyfikacji w niedzielę 24 września podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.

Nasza Archidiecezja szczecińsko- kamieńska ma zaszczyt przyjmować relikwie od 6 do 13 stycznia 2024 roku.

Józef i Wiktoria Ulmowie urodzili się i mieszkali w Markowej, w archidiecezji przemyskiej. Wzrastali w wierzących rodzinach. Na fundamencie wiary oraz miłości Boga i bliźniego budowali swoje życie małżeńskie i rodzinne. Ponieśli śmierć męczeńską wraz z dziećmi za pomoc i udzielenie schronienia prześladowanym Żydom w dniu 24. marca 1944 roku w Markowej. Zostali beatyfikowani 10 września 2023 r. w Markowej. 

Mszy św., w której uczestniczyła duża grupa członków Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana Oddział w Gryficach, przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Steckiewicz z Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach w koncelebrze księży z naszego dekanatu wraz z kustoszem księdzem Tomaszem Ceniuch.

W homilii ksiądz Ryszard Raczkiewicz proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Wyszoborze, wskazywał, że Józef i Wiktoria oraz ich dzieci to zwykła rodzina mieszkająca na Podkarpaciu, ale żyjąca na co dzień Ewangelią. Ich miłość do Jezusa pobudzała ich do miłości bliźniego. To sprawiło, że przyjęli uciekających Żydów i dali im schronienie, mimo że byli świadomi tego, co ich może czekać. Kapłan podkreślił fakt, że piękny gest przyjęcia potrzebujących Żydów zakończył się dla Rodziny Ulmów tragedią.

Wierzymy, że ten czas modlitwy i zadumy, czas odwiedzin relikwii rodziny Ulmów w waszej parafii (chociaż krótki) poruszy nasze serca, nasze głowy, nasze oczy, żebyśmy nie stracili wrażliwości, żebyśmy nie bali się kochać, żeby nasze życie było przeniknięte miłością.

Podczas modlitwy wiernych prosiliśmy Rodzinę Ulmów o wstawiennictwo za małżeństwa i rodziny, a zwłaszcza te przeżywające trudne doświadczenia. Za wstawiennictwem błogosławionych z Markowej modliliśmy się również za te rodziny, którym jest trudno. W szczególny sposób za rodzinę, która straciła cały dobytek w pożarze.

Otrzymując błogosławieństwo relikwiami błogosławionej rodziny Ulmów, zgromadzeni przypomnieli sobie sens i znaczenie życia rodzinnego, a także fakt by miłość do bliźniego była tym co będzie nas charakteryzowała każdego dnia życia.

Autor: Wiesława Żuchowska
Sekretarz Zarządu Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gryficach