Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Oddział Okręgowy Szczecińsko-Koszaliński

Słupsk

Członkowie Oddziału w Słupsku w sprawie Festiwalu teatralnego „Scena Wolności”

Słupsk, 28 sierpnia 2018 r.

 

Sz. P.  Dominik Nowak

 Dyrektor Nowego Teatru  im. Witkacego  w Słupsku

 

Szanowny Panie Dyrektorze,

w ostatnich dniach w Słupsku  pojawiły się plakaty informujące o zaplanowanym  na cztery  dni wrześniowe  przez Szanownego Pana Dyrektora   oraz  równocześnie  Dyrektora Artystycznego i pomysłodawcy uczczenia  100-lecia Odzyskania przez Polskę  Niepodległości Festiwalu „ Scena Wolności”.

Plakat przygotowany na  tę okoliczność  prezentuje gesty wykonywane dłońmi i elementy graficzne, które nawiązują do „czegoś”,  ale  na pewno nie do 100-lecia Odzyskania przez Polskę  Niepodległości.

Program festiwalu to dziesięć sztuk teatralnych ( konkursowych i wydarzenia towarzyszące ) autorów polskich przygotowane przez teatry z Polski wśród nich takie, które noszą imiona na trwałe wpisane w historię Polski i znaczące dla Kultury Narodowej, ale  czy propozycje, z którymi przyjadą do naszego miasta są wyrazem poszanowania wolności, patriotyzmu, godności i uczuć  Mieszkańców Słupska?

Elementarne zasady międzyludzkiego współżycia wymagają szacunku dla cudzych przekonań, zwłaszcza przekonań religijnych. Sztuka nie ma prawa nikogo obrażać ani poniżać. Nie ma też prawa niszczyć i ośmieszać humanistycznych wartości oraz godności człowieka.

Czy dla taniej sensacji i zamanifestowania wolności słowa – najwyraźniej rozumianej jako wolność do znieważania i obrażania  wartości, osób, czy grup społecznych można przekraczać granice tejże wolności?

Pytamy za tym Szanownego Pana Dyrektora i pozostałych organizatorów jak rozumieją Państwo wolność i jej granice?

Szanowny Panie Dyrektorze nie można pozwalać na obrażanie bliskich Polakom wartości i osób pod pretekstem poszerzania granic wolności sztuki.

Jako członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i mieszkańcy Słupska, chcemy czuć się pełnoprawnymi obywatelami w Ojczyźnie, która doświadczając przez wieki tylu zagrożeń i niebezpieczeństw, właśnie głównie w Kościele miała obrońcę wartości takich, jak wolność, prawda, niepodległość, solidarność, ład społeczny i poszanowanie godności człowieka, by Polska  mieniąca się państwem prawa i chcąca należeć do rodziny państw w pełni  demokratycznych zbudowanych na fundamencie religii  chrześcijańskiej, zawsze była wierna tym wartościom, jakie przez z górą tysiąc lat stanowiły o jej tożsamości.

Pragniemy wyrazić  również ogromne oburzenie planowanym  wystawieniem przez Teatr Powszechny skrajnie obraźliwego spektaklu zatytułowanego „Klątwa”.

Nasze zdumienie wywołują potwierdzone już doniesienia i nagrania pokazujące zawartość wystawianego z pieniędzy podatników „nieporozumienia artystycznego”.

              Jedna ze scen przedstawia  profanację  Krzyża, który  jest dla chrześcijan znakiem zbawczej Męki i Śmierci Chrystusa oraz symbolem bezgranicznej miłości. Krzyż to również fundament narodowego i europejskiego dziedzictwa, stąd ze strony ludzi kultury i sztuki oczekujemy szczególnej wrażliwości.

Pragniemy jednocześnie zwrócić uwagę Szanownego Pana Dyrektora na wolność i godność zatrudnionych w Teatrze i innych miejskich instytucjach kultury pracowników i wszystkich ludzi w Firmach obsługujących Festiwal „Scena wolności”. Czy i oni mają prawo do wolności odmówienia uczestnictwa w tak bluźnierczym wydarzeniu? Czy nie przypomina to Panu słusznie minionego systemu totalitarnego, kiedy to łamano ludzkie sumienia i kręgosłupy moralne?

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Słupsku  wyrażamy głębokie oburzenie na takie świętowanie Niepodległości i Wolności, które myli wolność ze swawolą.

Solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy wyrażają swoje oburzenie i sprzeciw wobec tak pomyślanej tzw. „Sceny Wolności”.

Przewodniczacy Zarzadu Oddziału

Stanisław Frankiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *