Słupsk, 28 sierpnia 2018 r.
Sz. P. Dominik Nowak
Dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku
Szanowny Panie Dyrektorze,
w ostatnich dniach w Słupsku pojawiły się plakaty informujące o zaplanowanym na cztery dni wrześniowe przez Szanownego Pana Dyrektora oraz równocześnie Dyrektora Artystycznego i pomysłodawcy uczczenia 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Festiwalu „ Scena Wolności”.
Plakat przygotowany na tę okoliczność prezentuje gesty wykonywane dłońmi i elementy graficzne, które nawiązują do „czegoś”, ale na pewno nie do 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Program festiwalu to dziesięć sztuk teatralnych ( konkursowych i wydarzenia towarzyszące ) autorów polskich przygotowane przez teatry z Polski wśród nich takie, które noszą imiona na trwałe wpisane w historię Polski i znaczące dla Kultury Narodowej, ale czy propozycje, z którymi przyjadą do naszego miasta są wyrazem poszanowania wolności, patriotyzmu, godności i uczuć Mieszkańców Słupska?
Elementarne zasady międzyludzkiego współżycia wymagają szacunku dla cudzych przekonań, zwłaszcza przekonań religijnych. Sztuka nie ma prawa nikogo obrażać ani poniżać. Nie ma też prawa niszczyć i ośmieszać humanistycznych wartości oraz godności człowieka.
Czy dla taniej sensacji i zamanifestowania wolności słowa – najwyraźniej rozumianej jako wolność do znieważania i obrażania wartości, osób, czy grup społecznych można przekraczać granice tejże wolności?
Pytamy za tym Szanownego Pana Dyrektora i pozostałych organizatorów jak rozumieją Państwo wolność i jej granice?
Szanowny Panie Dyrektorze nie można pozwalać na obrażanie bliskich Polakom wartości i osób pod pretekstem poszerzania granic wolności sztuki.
Jako członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i mieszkańcy Słupska, chcemy czuć się pełnoprawnymi obywatelami w Ojczyźnie, która doświadczając przez wieki tylu zagrożeń i niebezpieczeństw, właśnie głównie w Kościele miała obrońcę wartości takich, jak wolność, prawda, niepodległość, solidarność, ład społeczny i poszanowanie godności człowieka, by Polska mieniąca się państwem prawa i chcąca należeć do rodziny państw w pełni demokratycznych zbudowanych na fundamencie religii chrześcijańskiej, zawsze była wierna tym wartościom, jakie przez z górą tysiąc lat stanowiły o jej tożsamości.
Pragniemy wyrazić również ogromne oburzenie planowanym wystawieniem przez Teatr Powszechny skrajnie obraźliwego spektaklu zatytułowanego „Klątwa”.
Nasze zdumienie wywołują potwierdzone już doniesienia i nagrania pokazujące zawartość wystawianego z pieniędzy podatników „nieporozumienia artystycznego”.
Jedna ze scen przedstawia profanację Krzyża, który jest dla chrześcijan znakiem zbawczej Męki i Śmierci Chrystusa oraz symbolem bezgranicznej miłości. Krzyż to również fundament narodowego i europejskiego dziedzictwa, stąd ze strony ludzi kultury i sztuki oczekujemy szczególnej wrażliwości.
Pragniemy jednocześnie zwrócić uwagę Szanownego Pana Dyrektora na wolność i godność zatrudnionych w Teatrze i innych miejskich instytucjach kultury pracowników i wszystkich ludzi w Firmach obsługujących Festiwal „Scena wolności”. Czy i oni mają prawo do wolności odmówienia uczestnictwa w tak bluźnierczym wydarzeniu? Czy nie przypomina to Panu słusznie minionego systemu totalitarnego, kiedy to łamano ludzkie sumienia i kręgosłupy moralne?
W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Słupsku wyrażamy głębokie oburzenie na takie świętowanie Niepodległości i Wolności, które myli wolność ze swawolą.
Solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy wyrażają swoje oburzenie i sprzeciw wobec tak pomyślanej tzw. „Sceny Wolności”.
Przewodniczacy Zarzadu Oddziału
Stanisław Frankiewicz