Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Oddział Okręgowy Szczecińsko-Koszaliński

Aktualności Koszalin

40. rocznica zwolnienia z Wojskowych Obozów Internowania w Chełmnie

 

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” było współorganizatorem uroczystości upamiętnienia 40. rocznicy zwolnienia działaczy NSZZ „Solidarność” internowanych w listopadzie 1982 roku w Wojskowym Obozie Internowania w Chełmnie. Odbyła się ona 6 lutego 2023 roku na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

Jednym z internowanych był członek koszalińskiego oddziału „Civitas Christiana” – p. Władysław Etc, który był jednym z inicjatorów uroczystości i od lat walczy o pamięć o swoich kolegach.

5 listopada 1982 roku utworzono w Polsce trzynaście obozów internowania członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”. Osadzono w nich 1711 opozycjonistów wytypowanych przez służbę bezpieczeństwa. Działacze ówczesnej opozycji antykomunistycznej z naszego regionu, pod pozorem ćwiczeń wojskowych, zostali wyprowadzeni z Chełmna nad Wisłę, by wykonywać różne prace fizyczne. Spędzili listopad i grudzień w dziurawych namiotach, bez ogrzewania. Musieli wykonywać absurdalne rozkazy wojskowych, takie jak wycinka krzaków czy wykopywanie dołów.

Organizatorami obchodów w Koszalinie byli: Stowarzyszenie „Chełminiacy 1982”, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Zarząd Regionu Pobrzeże NSZZ „Solidarność
oraz Urząd Miasta w Koszalinie.