Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Oddział Okręgowy Szczecińsko-Koszaliński

Koszalin

Rok Norwida – Wykład dr. Piotra Chrzczonowicza oraz…

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

„W roku 2021 upływa 200 lat od urodzenia Cypriana Kamila Norwida. Przyszedł on na świat 24 września 1821 r. na Mazowszu, w Laskowie-Głuchach koło Radzymina. Był poetą, dramatopisarzem, prozaikiem, artystą sztuk pięknych i myślicielem. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, opuszczony i zapomniany. Większą część życia spędził na emigracji, podróżując po Niemczech, Włoszech, Belgii, Anglii i Stanach Zjednoczonych, by ostatecznie osiąść w stolicy Francji” – czytamy w Uchwale Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

W ramach koszalińskich Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyło się spotkanie zatytułowane „Cyprian Kamil Norwid – Jego obecność  w nauczaniu Jana Pawła II i we współczesnej kulturze polskiej”, podczas którego wykład na powyższy temat wygłosił dr Piotr Chrzczonowicz.

Oprócz wykładu i recytacji wierszy wielkiego poety, wysłuchaliśmy utworów Fryderyka Chopina: Nokturn h-dur op.32 nr 1, Polonez a-dur op. 40 nr 1, Preludium e-moll op.28 nr 4 i fr. Sonata b-moll op. 28 nr 4 w wykonaniu Marka Bohuszewicza.

 

 

Udostępnij...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter