Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Oddział Okręgowy Szczecińsko-Koszaliński

Aktualności Aktualności Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego Laureaci Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego Nagroda im. ks. dr. Bolesława Domańskiego Szczecin

Porucznik Zbigniew Has- laureat ze Słupska

Przedstawiamy Państwu ostatniego tegorocznego (XXXV edycja) laureata Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” im. księdza doktora Bolesława Domańskiego.

Porucznik Zbigniew Has ps. „Wilczek” urodził się 22.12.1931 roku na Wołyniu. W trakcie II Wojny Światowej był świadkiem rzezi wołyńskiej. W latach 1945-47 służył w szeregach Zrzeszenia „WiN” jako łącznik, zwiadowca, oraz kolporter prasy i amunicji. Jako starszy strzelec brał udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych przeciwko aparatowi bezpieczeństwa PRL. W 1947 roku, wraz z rodziną, udał się na Dolny Śląsk, a po zakończeniu edukacji w 1951 zamieszkał w Słupsku. W okresie Stanu Wojennego pomagał rodzinom osób internowanych. Swoją działalność konspiracyjną skutecznie ukrywał aż do późnych lat 90.
Jest członkiem Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Światowego Związku Żołnierzy AK. Jest również współzałożycielem koła terenowego Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Słupsku. Z jego inicjatywy powstał na Cmentarzu Komunalnym w Słupsku Krzyż Wołyński, ufundował tablice upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych” oraz 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Czynnie współpracuje z Jednostkami Wojskowymi w Słupsku, środowiskami kombatanckimi, kibicowskimi i katolickimi.

 

Gala odbędzie się 3 lipca o godz. 12:00 w Sali Koncertowej S-1 Polskiego Radia Szczecin, a transmisja z tej uroczystości będzie nadawana przez Dobre Media Nowej Ewangelizacji pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=JkxYGvWDa9Q . Zapraszamy serdecznie.