Laureaci XXXV Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. ks. dr. Bolesława Domańskiego
ks. kan. Piotr Grabowski
Ks. Piotr Grabowski jest kapłanem diec. Zielonogórsko-gorzowskiej. W promowanych przez niego inicjatywach formacyjnych realizuje wartości wyrażone w Pięciu Prawdach Polaków.
Urodził się w 1961 roku, święcenia kapłańskie otrzymał 25.05.1986 roku, aktualnie jest proboszczem w parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. Na pierwszym planie działalności na polu troski o dziedzictwo narodowe wysuwają się inicjatywy poświęcone pamięci historycznej Ziem Zachodnich a zwłaszcza historii polskiej organizacji kościelnej na środkowym Nadodrzu. Od 2011 roku organizuje coroczne sesje popularno-naukowe pt. „Colloquia Lubuskie”, na którym spotykają się naukowcy z różnych dziedzin wiedzy z referatami dot. historii regionalnej organizacji kościelnej.
Troska o pamięć historyczną przejawia się również poprzez organizowanie dorocznej pielgrzymki z Ośna Lubuskiego do sanktuarium maryjnego w Górzycy, utworzenie parafialnego Stowarzyszenia „Bractwo św. Jakuba Apostoła” oraz współzałożenie Towarzystwa Patriotycznego „Szczerbiec”. W kościele parafialnym, z inicjatywy ks. Piotra, umieszczono również tablice upamiętniające 100-lecie Odzyskania Nieodległości oraz ku czci Żołnierzy Niezłomnych.
Zbigniew Has
Porucznik Zbigniew Has ps. „Wilczek” urodził się 22.12.1931 roku na Wołyniu. W trakcie II Wojny Światowej był świadkiem rzezi wołyńskiej. W latach 1945-47 służył w szeregach Zrzeszenia „WiN” jako łącznik, zwiadowca, oraz kolporter prasy i amunicji. Jako starszy strzelec brał udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych przeciwko aparatowi bezpieczeństwa PRL. W 1947 roku, wraz z rodziną, udał się na Dolny Śląsk, a po zakończeniu edukacji w 1951 zamieszkał w Słupsku. W okresie Stanu Wojennego pomagał rodzinom osób internowanych. Swoją działalność konspiracyjną skutecznie ukrywał aż do późnych lat 90.
Jest członkiem Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Światowego Związku Żołnierzy AK. Jest również współzałożycielem koła terenowego Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Słupsku. Z jego inicjatywy powstał na Cmentarzu Komunalnym w Słupsku Krzyż Wołyński, ufundował tablice upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych” oraz 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Czynnie współpracuje z Jednostkami Wojskowymi w Słupsku, środowiskami kombatanckimi, kibicowskimi i katolickimi.
Wojciech Lizak
Prawnik, historyk, historyk sztuki. Jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1974 roku mieszka w Szczecinie. W latach 1981-89 był działaczem opozycji antykomunistycznej. Represjonowany i pozbawiony wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego. W podziemiu opublikował m.in. „Węgry 1956” i „Polacy w ZSRR w latach 1918-1939”. Był współpracownikiem prasy konspiracyjnej („Obraz”) i opozycyjnej („Res Publica” i „Tygodnik Powszechny”).
Doktorat obronił w roku 1986.
Wojciech Lizak jest laureatem opozycyjnej Nagrody im. A. Bocheńskiego za publikacje na temat polskiego stalinizmu i redakcji „Res Publiki” za opracowanie dotyczące represji na Polakach w ZSRR.
Jest współtwórcą wolnych mediów w Szczecinie: Katolickiego Radia AS i Prywatnej Telewizji Morze (1991-93) jak również radnym pierwszej kadencji Rady Miasta.
Konsekwentnie walczył z komunistycznymi przekłamaniami przywracając należną rangę w historii Szczecina i Pomorza Zachodniego kierunkowi polskiej Myśli Zachodniej, której przedstawicielem był również ks. Bolesław Domański.