Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Oddział Okręgowy Szczecińsko-Koszaliński

Aktualności Koszalin

JAN PAWEŁ II ZAPOMNIANY? Drugi wykład pt. „Jan Paweł II a wielka polityka”

Zapraszamy na drugi wykład z cyklu „Jan Paweł II zapomniany?”, który odbędzie się 18 listopada 2023r., godz. 10:00, w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana przy ul. bpa Czesława Domina 12/4

Wykład pt. Jan Paweł II a wielka polityka” wygłosi ceniony dziennikarz, publicysta, autor książek, dziennikarz telewizyjny. Grzegorz Polak. 

 

Za jego pontyfikatu papiestwo osiągnęło szczyt prestiżu i znaczenia. Sam zaś Jan Paweł II stał się w czasach współczesnych najbardziej globalną osobowością. Jako wybitny mąż stanu i zarazem duchowy autorytet o światowym, ponad konfesyjnym znaczeniu, miał wpływ na zmiany społeczno-polityczne w Europie środkowo-wschodniej. Była premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, po śmierci Jana Pawła II napisała: „Walcząc z fałszem komunizmu i głosząc prawdziwą godność osoby ludzkiej, Jan Paweł II stanowił ogromną siłę moralną stojącą za zwycięstwem w zimnej wojnie.

Miliony ludzi zawdzięczają mu  swoją wolność i poszanowanie własnych praw.  Cały świat został zainspirowany jego przykładem”.

Ze zdaniem Jana Pawła II liczyli się nawet dyktatorzy. Papież był dla polityków ważnym partnerem w rozmowach i działaniach na rzecz pokoju we wszystkich zapalnych regionach świata. Szczególna więź połączyła go z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Ronaldem Reaganem. Według obiegowej opinii obaj, współpracując ze sobą w duchu zaufania i zrozumienia, przyczynili się do demontażu „imperium zła”. Prezydent Reagan działał metodami politycznymi, Jan Paweł II dysponował „orężem Ewangelii”, która głosi: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.   Ta mieszanka dała piorunujący efekt.