Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Oddział Okręgowy Szczecińsko-Koszaliński

Koszalin

Wniosek o Honorowe Obywatelstwo dla Gabrieli i Andrzeja Cwojdzińskich zgłoszony do Rady Miasta Koszalina

Pełnomocnik  społecznego Komitetu Ryszard Pilich, złożył  w Urzędzie Miasta, poparty setkami podpisów, wniosek z  obywatelską inicjatywą uchwałodawczą,  o nadanie,  honorowego obywatelstwa Koszalina Pani Senator Gabrieli Cwojdzińskiej i Panu Profesorowi Andrzejowi Cwojdzińskiemu. Rada Miasta ma trzy miesiące na rozpatrzenie  obu wniosków. Wnioski rekomendowali Rektorzy Akademii Muzycznych, wyższych uczelni i przedstawiciele środowisk artystycznych z całej Polski. Petycję poparło również wiele osób z całego świata, znających i ceniących dorobek Gabrieli i Andrzeja Cwojdzińskich min.:

Karol Strzelecki (Koszalin): „Państwo Cwojdzińscy byli, są i zawsze będą unikatowymi koszalińskimi osobowościami. Mało jest takich postaci w naszym regionie, jak i całym województwie, które miały tak ogromny wpływ na rozwój i wykształcenie setek, jeśli nie tysięcy młodszych pokoleń, ogromne oddanie dla rozwoju kultury wyższej oraz społeczno-publicznej w całym regionie (i poza nim), a także, a może przede wszystkim udowodnienie tego czym jest prawdziwy patriotyzm w czasach, które nie były tak proste i przyjazne jak te obecnie. Dlatego uważam, że bezsprzecznie Państwu Cwojdzińskim należy się nadanie tytułu Honorowego Obywatela Koszalina i popieram tą petycję.”

Michał Lasoń (Słupsk): Podpisuje, ponieważ to dobry i zasłużony człowiek.

Wojciech Białoskórski (Warszawa): „Jestem przekonany o wielkości dorobku Państwa Cwojdzińskich i znakomitości ich wkładu w rozwój kulturalny miasta Koszalina całego Wybrzeża. To wielki zaszczyt dla mnie znać Państwa Cwojdzińskich.”

Halina Chmielewska (Słupsk): „Obojgu Państwu CWOJDZIŃSKIM należy się najwyższe uhonorowanie. Podpisuję się w imieniu organizatorów Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, którego pomysłodawcą, twórcą i wieloletnim dyrektorem artystycznym był prof. ANDRZEJ CWOJDZIŃSKI. Ogromnych zasług Pana Profesora dla kultury polskiej nie wymienię bo są znane. Kim są członkowie Kapituły Tytułu Honorowego Obywatela Koszalina, którzy nie znają zasług profesora ANDRZEJA CWOJDZIŃSKIEGO??? Decyzja niezrozumiała, niesprawiedliwa i oburzająca.”

Krzysztof Stec (Słupsk): „Pan profesor był moim jak również mojej żony promotorem. Tyle cieiepła co od niego otrzymaliśmy życzyłbym wszystkim studentom. Wspaniały człowiek.”

Magdalena Bortnowska (Koszalin): „Podpisuję, ponieważ podziwiam talent i zaangażowanie Państwa Gabrieli i Andrzeja Cwojdzińskich.”

Tomasz Felski ( Kębłowo) „Wspaniały Człowiek, Dyrygent i Kompozytor Po blisko 30 – latch nadal serdecznie wspominam zaangażowanie, cierpliwość i wyrozumiałość mojego Promotora. Jego zasługi na rzecz młodzieży, kultury i propagowania polskości są na najwyższym poziomie.”

Agnieszka Dulny (Kraków): „Ci ludzie na to zasługują!”

Agnieszka Kubacka (Słupsk): „Ponieważ już dawno taki tytuł powinien posiadać!”

Joanna Gembal (Koszalin): „Znam Pana Profesora osobiście. Wielki człowiek.”

Joanna Labuń (Warszawa): „Podpisuję, ponieważ prof. Andrzej Cwojdziński , był moim promotorem na uczelni w Słupsku. Wiele Mu zawdzięczam. W 200% Państwo Cwojdzińscy zasługują na tytuł Honorowego Obywatela Koszalina.”

Agnieszka Szajnet (Londyn) : „Wielka osobowość!!!!”

Barbara Prawdzik (Słupsk) : „Wspaniały, charyzmatyczny, mądry, pełen pokory nauczyciel dyrygentury i promotor mojej pracy magisterskiej. Wspaniały kompozytor, dyrygent, oddany nauczyciel. Przyczynił się do tego że świat jest lepszy i piękniejszy o jego kompozycje”

Krystyna Taranek (Częstochowa): „Popieram wybór i inicjatywę”

Anna Bejrowska (Wejherowo): „Jest to człowiek, któremu takie wyróżnienie po prostu się należy.”

Anna Czerwińska Greer (Gdańsk): „Byłam mieszkanką Koszalina przez 30 lat, znam Profesora Cwojdzińskiego ze studiów, był moim promotorem – wspaniały człowiek o wielkim sercu, ogromnej wiedzy, i równie niewielkich aspiracjach – bez względu na to czy zostanie nadany mu ten tytuł, dla Koszalina to wielki honor mieć takiego obywatela.”

Edyta Burska (  Corby): „Uważam, że Państwo Cwojdzińscy, jak mało kto w regionie koszalińskim, zasługują na szacunek i uznanie.”

Katarzyna Rajczyk Bauć (Gdańsk): „Jest to właściwe uczczenie”

Agnieszka Środowska (Słupsk): „Grałam, śpiewałam dzieła Pana Cwojdzińskiego i uważam go za autorytet.”

Urszula Czyż Wysokińska (Rzeszów): „to absolutnie unikalne postacie”

Joanna Piech Sławecka (Poznań): „Jestem muzykiem, dyrygentką, wychowywałam się w Koszalinie, gdzie Pan Profesor działał, tworzył, uczył. Oboje z Panią Gabrielą tworzyli elitę tego miasta. To ważne postaci dla Koszalina, polskiej kultury, samorządności i wartości.”