Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"

Oddział Okręgowy Szczecińsko-Koszaliński

Aktualności

Pielgrzymka KSCCH do Wilna

W dniach 10-12 kwietnia 2024 roku środowisko „Civitas Christiana”, reprezentowane przez blisko 300 osób z całej Polski, pielgrzymowało do Wilna.

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki miejscem wspólnego spotkania była Suchowola, do której z różnych stron kraju przybyło sześć autokarów z pielgrzymami. To właśnie na tej ziemi, a konkretnie w pobliskich Okopach, przyszedł na świat bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli została odprawiona msza święta przed dalszą podróżą, której przewodniczył bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy białostocki. We wspólną modlitwę włączyli się również księża asystenci obecni na pielgrzymce: asystent krajowy – ks. Dariusz Wojtecki oraz ks. Ryszard Umański z Częstochowy i ks. Lucjan Szumierz z Kolbuszowej. Podczas uroczystości został poświęcony przez biskupa obraz Jezusa Miłosiernego, który pielgrzymował z uczestnikami do Wilna. Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się w dalszą podróż w stronę stolicy Litwy. Po kilku godzinach jazdy wszystkie autokary dotarły do Wilna, a uczestnicy zjedli kolację i zameldowali się w hotelowych pokojach.

Drugiego dnia pielgrzymom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Był to intensywny czwartek, który rozpoczął się spacerem z hotelu do Ostrej Bramy. Każda z grup rozpoczęła zwiedzanie stolicy Litwy wraz ze swoim przewodnikiem. Wśród miejsc, które zostały odwiedzone, można wymienić chociażby Cerkiew Ducha Świętego lub Cerkiew unicką św. Trójcy. Nie obyło się również bez spaceru po wileńskiej starówce. Dzięki opowieściom przewodników uczestnicy pielgrzymki poznali wiele ciekawych faktów dotyczących stolicy Litwy czy też poszczególnych obiektów. Najważniejszym punktem tego dnia, jak i całej pielgrzymki, była msza święta w Kaplicy Ostrobramskiej, która została poprzedzona modlitwą różańcową przed wizerunkiem Ostrobramskiej Pani Miłosierdzia. W to szczególne miejsce pielgrzymi zanieśli swoje prośby, dziękowali również za otrzymane łaski. Po zakończeniu mszy świętej, pielgrzymi udali się autokarami do pobliskich polskich szkół, gdzie zostali bardzo ciepło i serdecznie przywitani przez grono pedagogiczne oraz uczniów. Przybyli goście mieli przyjemność zobaczyć specjalne występy przygotowane przez młodzież, a wśród nich pokazy tańca ludowego, śpiewy pieśni i recytacje wierszy. W szkole w Pakienie został uroczyście przywitany ks. Ryszard Umański, który od wielu lat działa na rzecz tamtejszej lokalnej społeczności. Uczniowie wraz z nauczycielami z okazji niedawno obchodzonych urodzin odśpiewali mu gromkie „Sto lat!” oraz poczęstowali specjalnym tortem. Nie obyło się również bez prezentów! Kapłan otrzymał koszulkę z herbem szkoły, na której widnieje napis „Anioł Stróż”. Po wszystkich występach przedstawiciele stowarzyszenia wręczyli prezenty gronu pedagogicznemu oraz uczniom. Popołudniu pielgrzymi kontynuowali zwiedzanie Wilna, odwiedzając kościół św. Piotra i Pawła, Domek św. Faustyny i Cmentarz Na Rossie.

Trzeciego dnia z rana uczestnicy wraz z przewodnikami ponownie udali się na wileńską starówkę, kontynuując spacer po najważniejszych punktach stolicy kraju. Pielgrzymi odwiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, gdzie znajduje się pierwszy i prawdziwy obraz Jezusa Miłosiernego. Kolejnymi miejscami na trasie był m.in. wileński uniwersytet, kościół św. Anny, Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława czy pomnik Adama Mickiewicza. Podczas spaceru pielgrzymi kilkukrotnie trafiali na ślady polskiego poety, mijając miejsca z nim związane. Po czasie wolnym dla wszystkich uczestników, cała grupa zebrała się w kościele Świętego Ducha, gdzie o godzinie 15:00 rozpoczęła modlitwę koronką do Bożego Miłosierdzia przed obrazem Jezusa Miłosiernego. Po niej została odprawiona msza święta, w czasie której uroczyście rozpoczęto peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego. Władze Stowarzyszenia przekazały obraz na ręce delegacji regionu wrocławskiego, w którym jako pierwszy będzie on peregrynował. Po wspólnej modlitwie wszyscy uczestnicy udali się pod katedrę, gdzie zrobili pamiątkowe zdjęcie, a później pojechali do Trok. W tej malowniczej miejscowości pielgrzymi degustowali specjały kuchni karaimskiej, a także zwiedzali zamek położony na jeziorze Galwe. Wieczorem wszystkie autokary ruszyły w stronę granicy i nocą lub rankiem dotarły do Polski.

/e-civitas z dnia 15.04.2024r.