Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. 10 kwietnia obchodzimy rocznicę tragedii Smoleńskiej, w której zginęło 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
W dniu 7 kwietnia br. członkowie Civitas Christiana Oddział w Gryficach, uczestniczyli we Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach w intencji pamięci ofiar zbrodni Katyńskiej w 84. rocznicę i 14. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Po Mszy świętej udaliśmy się do groty przy parafii, w której znajduje się tablica zniewolonych i zmarłych na Sybirze oraz pomordowanych w Katyniu Polaków. Przedstawiciele oddziału Civitas Christiana w Gryficach oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych złożyli kwiaty i zapalili znicze, oraz pomodliliśmy się w intencji ofiar zbrodni.
Również tego dnia członkowie Civitas Christiana mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennej uroczystej Mszy Świętej, gdzie Administrator Apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński dokonał Konsekracji kościoła Miłosierdzia Bożego w Przybiernówku.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1985 roku. Nowy kościół został wybudowany wg projektu inżyniera architekta Jerzego Oknińskiego. Inicjatorem budowy był ks. proboszcz Joachim Feński. Kontynuowali ją kolejni proboszczowie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach: ks. Zygmunt Noga, ks. Ireneusz Pastryk, ks. Andrzej Steckiewicz. Budowę kościoła zakończono 13 lipca 2023 roku.
Liturgie rozpoczął obrzęd błogosławienia wody i pokropienia nią zgromadzonego ludu, ołtarza i ścian kościoła.
Kolejnym ważnym elementem była Litania do Wszystkich Świętych podczas której wzywaliśmy ich orędownictwa.
Najważniejszym momentem uroczystości było namaszczenie przez biskupa Zbigniewa Zielińskiego ołtarza olejem krzyżma świętego. Dzięki temu namaszczeniu ołtarz stał się symbolem Chrystusa. Namaszczenia ścian w 4 miejscach dokonali kapłani uczestniczący w Eucharystii.
Kolejnym ważnym elementem uroczystości było na nowo namaszczonym ołtarzu spalenie kadzidła.
Uroczystość zakończyła się odczytaniem specjalnego dekretu przez Administratora Apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniewa Zielińskiego.
Po zakończeniu Eucharystii wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na prawdziwą ucztę dla podniebienia, podczas której była możliwość porozmawiania z zaproszonymi na uroczystość kapłanami, siostrami zakonnymi i pozostałymi gośćmi.
Każdy przybyły otrzymał album z Konsekracji, który stanowi wspaniała pamiątkę tej uroczystości.
/Wiesława Żuchowska
/autor zdjęć: Przemysław Dyczyński